V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Víte, kde se narodila liška Bystrouška? Hukvaldy vám vydají tajemství jejího zrození

Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech, zde navštěvoval školu i bydlel. Pokud se vydáte do Hukvald na prázdninový výlet, narazíte na dům kde bydlel, v němž je vybudován památník na jeho počest s dochovaným interiérem pracovny a ložnice, i na budovu školy, kde se narodil.Památník se nachází nedaleko Tropic Hukvaldy. Školní budova se nalézá v blízkosti kostela sv. Maxmiliána, kde světově proslulý skladatel hrál na varhany. Mnoho míst v Hukvaldech a okolí se stalo Janáčkovi inspirací. Dokonce svůj pomník si zde vysloužila Janáčkova liška Bystrouška. Hukvaldy si pro památku na skladatele a hlavní postavu ze stejnojmenné opery vybraly místo v hukvaldské oboře.

 

Socha lišky Bystroušky, jejímž původním autorem byl Karel Vávra, tu měla své čestné místo od roku 1959, ale roku 2015 byla odcizena. Její krádež nebyla dodnes objasněna. Pro kopii byly použity dobové fotografie a řemeslné práce se zhostil sochař Adam Krhánek. Díky němu, občanům a zástupcům obce Hukvaldy a majiteli obory se socha lišky Bystroušky vrátila na původní místo a je dodnes vzpomínkou nejen na veselou postavu z Janáčkovy opery, ale i na skladatele a jeho mistrovské dílo dosahující celosvětového ohlasu. Nejen díky Bystroušce se Hukvaldy staly příjemným zážitkovým místem pro návštěvníky z celého světa.

 

Leoš Janáček si oblíbil i hrad Hukvaldy skýtající překrásná místa. Na konci hradu se nachází bastion s dřevěným deštníkem, kde údajně Janáček rád sedával a rozjímal. Turistická značka návštěvníky zavede na kopec Babí hora s pamětní deskou umístěnou na prostranství zvaném Janáčkova Lavička. Zmožení poutníci si v Janáčkových stopách můžou odpočinout v pohostinství pod hradem a při troše štěstí posedět u skladatelova oblíbeného stolu.