Pěstování bonsají se k nám dostalo z Dálného východu,kde bonsaje májí více než tisíciletou tradici.Vzniklo v Číně a v Japonsku bylo bonsajisty dovedeno k dokonalosti.
Bonsaj není druh rostliny,ze které vyroste bonsaj sama,ale způsob pěstování rostlin.Bonsaje jsou miniatury stromů vytvarované z běžných rostlin.
Z dřevin rostoucích v našem okolí se dají vytvořit jen venkovní bonsaje,které pěstujeme celoročně v zahradě nebo na balkóně.Pro bytové bonsaje se používají rostliny z teplých pásem.
Při nákupu pokojových bonsají je nejdůležitější vědět název bonsaje,kterou kupujeme.Což při nákupu bonsají,hlavně v supermarketech,kde jsou často rostliny označováný jen jako bonsaj,není zřejmé o jakou rostlinu se jedná ideální je vědět latinský rodový i druhový název rostliny.
Často se mně zakazníci ptají,jak bonsaj,kterou koupili třeba v supermarketu správně pěstovat a pokud něvědí ani rodový název,tak jim nejsem bohužel schopen poradit.
Pěstování bytových bonsají není náročné,ale určitou péči potřebují stejně jako ostatní pokojové rostliny.
Navíc pro udržení zapěstovaného tvaru bonsaje je nutné nové přírůstky nůžkami často sestříhávat.
K růstu a vývoji potřebují bonsaje také světlo.Při nedostatku denního světla je možno bosajím nahradit světlem umělým.Přitom je pro bonsaje,tak jako pro všechny rostliny, velmi důležité spektrální složení tohoto umělého (modré a červené záření), které podporuje fotosyntézu,růst a tvorbu květů nejenom u bonsají,ale i u všech rostlin.
Například úsporné výbojky s normálním závitem SRAM DULUX EL a CIRKOLUX EL,svítidlo FLORASET se žárovkou HQLR 80W nebo zářivky FLUORA a BIOLUX.Teplota 10 – 30°C.
Některé rostliny bonsají , pocházející ze suptropů,jako například Myrtus a Ulmus vyžadují v zimním období teplotu mezi 7-18°C.
Při zálivce bonsají půdu zaléváme pomalu a přerušovaně,aby mohla voda plně nasáknout.
Zaléváme tak dlouho,až voda odtéká odtokovými otvory ve dně misky bonsaje.Vodu s chlórem necháme odstát.Jestliže zůstává u bonsaje bez zálivky zemina dlouho mokrá ,je něco v nepořádku s kořeny.
Takovou rostlinu bonsaje přesadíme.Pokud začínají lístečky bonsaje vadnout,je nutná okamžitá zálivka,ale přeschlá zemina bonsají nepřijímá vodu.
Proto bonsai i s bonsaj miskou ponoříme do nádoby s vodou asi na 1 – 5 minut.Při častějším ponořování bonsají, více hnojíme.Nadbytečnou vodu při zálivce zachycují mělké podmisky.
Při vyšší teplotě – v blízkosti radiátoru,zemina u bonsají rychle vysychá a proto vlhčíme vzduch mlžením a často bonsaje zaléváme.Rostlinám bonsají prospívá ,když podmisku nahradíme táckem větších rozměrů ,hlubokým asi 3 cm.Ten naplníme keramzitem a vodou,rostliny bonsají nesmí stát ve vodě, jen na keramzitu .
Na přihnojování bonsají používáme tekuté hnojivo určené pro bonsaje.
Přesazování bonsají – po určitém čase kořeny bonsaje zaplní omezený prostor mělké bonsaj misky a vyčerpají zeminu.
Zeminu necháme trochu vyschnout,lépe se potom oddělí od kořenů.Rostlinu vyklepneme z misky,drapákem nebo hůlkou odstraníme asi 1/3 zeminy.Kořeny bonsaje urovnáme v bonsaj misce a zapracujeme mezi ně hůlkou novou suchou zeminu.
Dva týdny po přesazení bonsaj nehnojíme.
Pokuď je bonsaj miska již malá,nahradíme ji větší bonsaj miskou.Přerostlé výhony bonsají zastřihujeme dle potřeby.K tomuto účelu je ideální použít speciální nůžky na zastřihování bonsají.
Tento řez bonsají provádíme v kterémkoliv období ,když toto bonsaj vyžaduje.
Bonsaje se tvarují drátem,tak ,že tento drát se omotá kolem větve bonsaje a takto upravena větev bonsaje se pak dá natvarovat do tvaru jaký potřebujeme.
Nutno však počítat s tím , že pokud drát po nějaké době odstraníme,tak bude mít větev bonsaje snahu se aspoň částečně vrátit do původní polohy.Takže je třeba při tomto tvarování bonsají větve ohýbat o něco více než potřebujeme.
Velice odolné na pěstování bytových bonsají jsou sukulentní rostliny,jako například tlustice.
Takovéto bonsaje bezproblému vydrží i třeba 10 dnů bez zálivky.
U pěstování takovéto bonsaje je nutno respektovat vysoké nároky sukulentů na světlo a přesychání substrátu v bonsajových miskách,mezi jednotlivýma zálivkama.
Takovéto bonsaji nevadí ,ani sluneční úpal na jižním okně nebo v blízkosti radiátoru ústředního topení.