V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Adenium obesum

Adenium Obesum z čeledi Apocynaceae -Toješťovitých, původem z Arabského poloostrova a Afriky, známe spíše pod názvem Pouštní růže. Jedná se o sukulentní rostlinu, která je pro své atraktivní květy často pěstována. Jedná se o velice nenáročnou rostlinu, která dobře snáší i suchý vzduch moderních bytů, musí mít však dostatek světla, ideálně plné slunce na jižním, nebo západním okně. Platí, že čím více světla, tím více kvete.Totéž platí i obráceně, takže pokud rostlině nezajistíme dostatek světla, budeme mít méně květů.Na severním okně, nebo pokud jí dáme dále od okna, nemusí kvést vůbec.

 

Minimální teplota je 18°C, takže je lépe jí neletnit.Na internetu se dočtete, že snáší teplotu i 12°C. Mám vyzkoušeno, že při zimování kolem 15°C jsem většinou o nějaké rostliny přišel.Substrát na pěstování používáme propustný s příměsí štěrku nebo písku, vyhovuje substrát na pěstování kaktusů.Hnojíme během vegetace, březen-září, hnojivem na kaktusy.Ideální je rostliny každoročně přesadit. Při přesazování sázím asi o 2cm výše než bylo Adénium zasazeno minulou sezonu. Kaudex – ztloustlý kmen, se tak opticky zvětší a rostlina vypadá starší. Kaudex se tvoří jen u rostlin ze semen.Rostliny, prodávané v některých supermarketech, jsou množeny z řízků nebo meristémy, tyto Adénia kaudex netvoří.

 

Pouštní růže množíme budˇ vrcholovými řízky v jarních měsících, kdy tak jako u každého sukulentu je nutno nechat řízek na suchém místě 3 dny zaschnout, nebo semeny, ale pokud nemáte vlastní čerstvá semena, není tento způsob množení moc efektivní.Nikdy totiž nevíte jak jsou kupovaná semena stará a nemusí vám pak vyklíčit. Zálivka během vegetace by měla být vydatná, ale jako každý sukulent musí Adénium mezi jednotlivými zálivkami přeschnout. Adénia rostou při dobré péči velice rychle, můžeme je bez obav upravovat řezem, který velice dobře snáší.Jen v době kvetení není dobré zbytečně často rostliny řezat, neboť kvetou na koncových výhonech, takže se řezem připravíme o část květů. Idealní je rostliny tvarovat na jaře ještě před kvetením a v době vegetace řezat omezeně.

 

Adénia kvetou v dobrých podmínkách od jara až do podzimu.Pouštní růže kvetou velkou škálou barev. V ČR se většinou vyskytují růžové, bílé a červené barvy.Tyto nenáročné rostliny se také výborně hodí pro pěstování ve tvaru bonsají, stačí je jen udržovat řezem a starší rostliny nasadit do bonsajových misek.Nedělejte to však u mladých rostlin do 3 let, zpomalí se tak jejich růst a oddálí kvetení.Tato atraktivní rostlina má však i jednu nevýhodu a to, že je jedovatá, i když v přírodě často některá zvířata okusují její kmeny. Takže pozor hlavně chovatelé koček, které většinou jedovaté rostliny nepoznají.

 

O pěstování pouštní růže najdete na internetu, nebo Facebooku spoustu diskuzí, můžete si dát na facebooku do přátel, některé pěstitele,kteří se zabývají šlechtěním Adénií, např. Adenium India.Dostane se tak k fotografiím nových šlechtěných Adenií, nebo bonsají z Adénií.