Většina lidí si pod pojmem „Orchideje“ představuje něco strašně náročného na pěstování.Není to tak úplně pravda.Existuje hodně druhů orchidejí,které můžeme pěstovat při dodržení určitých základních podmínek i v panelovém bytě.
Podmínky mnohých našich bytů nejsou odlišné od požadavku mnohých orchidejí, a zejména jejích hybridů, které mají atraktivnější květy než přírodní druhy.\důležitý je dostatek světla u velkých oken orientovaných na jih,východ nebo západ.Bytové teploty také většině orchidejí vyhovují.Pokud pěstujeme orchideje na jižním okně,musíme rostlinám zajistit stínění v jarních a letních měsících,aby se nám rostliny nespálily.Stačí použít záclonu.
Zálivka: orchideje potřebují, hlavně epifytní potřebují,mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout.Nejjednodušší způsob, jak poznat ,zda je i spodní substrát vyschlý, je trvale zasunutá dřevěná špejle, po jejímž vytažení lze snadno poznat ,zda je substrát suchý nebo mokrý.Pro zálivku necháme vodu z vodovodu odstát,aby vyprchal obsažený chlór a voda se ohřála na pokojovou teplotu.
Hnojení:orchideje kromě Cymbidií mají malé nároky na výživu.Hnojíme tedy jenom poloviční koncentrací, než která je doporučená pro běžné rostliny.Hnojíme od února do října běžnými tekutými hnojivy ve 14-denních intervalech.
Přesazování:orchideje nemusíme přesazovat tak často, jako jiné rostliny.Postačí 1x za dva až čtyři roky.Pěstujeme v různých substrátech.Epifytní v dubové, borové kůře,molitanu,polystyrénu,rašeliníku,dřevěném uhlí,nejlépe ve směsi těchto materiálů.
Nejvhodnější pro začátečníky je Phalaenopsis.Pochází z jihovýchodní Asie.Teplota pro pěstování 15-30°C.Má malé nároky na světlo.Kvete asi 2měsíce, u starších rostlin můžeme po odkvětu uříznout květní stvol až nad některým z kolínek,čímž rostlinu donutíme vykvést ještě jednou.
Líbí se vám orchideje ? Když se v době kdy se naše republika ještě jmenovala socialistická řeklo slovo orchidej ,tak si většina lidí představila něco nejen exotického,ale hlavně něco strašně nárošného na pěstování ,něco co nelze pěstovat jinde než ve skleníku s vysokou vzdušnou vlhkostí.Také byl v této době ,kdy v obchodech chyběl nejenom toaletní papír problém nějakou orchidej v běžném květinářství vubec potkat.Dnes je již diky otevření hranic a firem,které se pěstováním a prodejem orchidejí zabývají vše jinak a lze běžně koupit spoustu druhu orchidejí,které se k nám dovážejí z celého světa.Dnes má orchideje běžně v nabídce snad každé květinářství.
A tak orchideje začali pěstovat nejenom sběratelé ale začali to zkoušet i lidé v bytech ,kterým učarovala krása jejich květu .Ve většině případu byl tento pokus o pěstování exotických orchidejí uspěšný,takže se brzy staly celkem běžnou pokojovou rostlinou ,kterou je možno za dodržení určitých podmínek pěstovat i v panelovém bytě. Velkou zásluhu na tomto rozvoji pěstováníorchidejí má i internet,kde lze nalézt spoustu informací o jejich pěstování.
Při nákupu tropických orchidejí je třeba vědět hlavně to jestli se druh ,který vás třeba v obchodě s květinama zaujal natolik,že je těžké bez něj odejít hodí pro pěstování ve vaších podmínkách.V praxi to většinou bohužel většinou funguje tak,že si zákazník koupí orchidej ,která se mu nejvíc líbí a až pak zjištuje co vlastně koupil a jaké má tento druh nároky na pěstování.Takovýto zpusob nákupu občas nějaká rostlina nepřežije. Ideální je se před nákupem rostlin informovat o podmínkách,které vyžadují.
Bohužel se poměrně často stává ,hlavně v některých supermarketech ,že prodejci neznají podmínky pěstování jednotlivých druhu orchidejí a někdy ani její jméno. Podmínkou uspěšného pěstování orchidejí je vědět alespon rodové jméno rostliny ,i když u některých rodu orchidejí jako např.paphilopedium jsou některé druhy temperované a jiné teplomilné.Ideální je tedy pokud vám někdo poradí jestli je orchidej o kterou máte zájem vhodná do vaších podmínek či nikoliv. Taky se mi občas stává ,že si zákazník kupuje rostlinu a netýká se to jen orchidejí,která není vhodná do teplého bytu který má na pěstování k dispozici nenechá poradit a chce rostlinu která se mu líbí .Takovéto pěstování však rostlina většinou nepřežije.
Pokud vám však prodejce není schopen sdělit ani název rostliny tak takovou orchidej raději nekupujte.Na internetu jde sice chybějící jméno většinou dohledat ,není to však při několikatisícum druhu a velkém množství hybridu vždycky jednoduché a pokud zakoupená orchidej bude chladnomilná a vy jí to nezajistíte tak se květu nejspíš nedočkáte. Při nákupu se nedívejte jen na květy orchideje ale i na velikost jednotlivých rostlin .V praxi platí,že čím větší asimilační plocha tak tím víc květu takováto rostlina vytvoří ,nebo častěji kvete a pokud si myslíte,že to doroste tak máte pravdu,musíte však být trpěliví nebot většina orchidejí roste velice pomalu.
Také si nezapomente skontrolovat to nejduležitější a to kořeny ,někteří prodejci orchideje často přelévají což žádná orchidej dlouho nevydrží .Velkou výhodou je ,že se orchideje často prodávají v pruhlédných květináčích ,takže je část kořenu vidět,taky rostlina která se v květináči viklá má většinou uhnilé kořeny. Pozor hlavně na rostliny v ruzných výprodejích,kde se většinou jedná o starší zboží s poškozenými kořeny.Nejlépe se v bytech pěstuje rod Phalaenopsis , který i velmi dlouho kvete a nemá velké nároky na světlo.V bytech se dají pěstovat i Vandy , Oncidia , Cattleye , Miltonie , Paphylopedia avšak jen ty teplomilná , Dendrobia , kterým však musíme na podzim zajistit pokles teploty třeba na balkoně .Nevhodná do bytu jsou hlavně Cymbidia , která se běžně prodávají a v zimě kdy kvetou vyžadují teplotu 10°C – 15°C , takže pokud se neobětujete a nebudete mrznout například v ložnici , tak Vám nerovnováhou světla a tepla sežloutnou a opadají pupeny.