V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Venkovní bonsaje

Pěstování bonsají se k nám dostalo z Dálného východu,kde má více než tisíciletou tradici.Vzniklo v Číně a v Japonsku bylo dovedeno k dokonalosti.Bonsaj není druh rostliny,ze které vyroste bonsaj sama,ale způsob pěstování rostlin.Bonsaje jsou miniatury stromů ,vytvarované z běžných rostlin.Z dřevin rostoucích v našem okolí se dají vytvořit jen venkovní bonsaje,které pěstujeme celoročně na zahradě nebo na balkóně.

Půda pro bonsaje : listnaté bonsaje – běžný zahradnický substrát,jehličnaté bonsaje vyžadují kyselou půdy

Přesazování bonsají : jednou za 2 – 3 roky , do větší bonsaj misky

Zálivka bonsají : Substrát nesmí vyschnout,hlavně u listnatých bonsají,v zimních měsících zaléváme jen neopadavé bonsaje

Hnojení bonsají : duben – červen,speciálními hnojivy na bonsaje,jednou za 14 dní

 

Stanoviště pro bonsaje : většina bonsají vydrží i na plném slunci ( nevydrží např. japonský javor ) ,avšak za letních dnů se stane že bonsaj rychle vyschne,museli bychom tudíž bonsaj zalévat vícekrát za den.Proto je ideální pěstovat bonsaje v polostínu.

 

Řez : jehličnaté bonsaje se zaštipují hlavně z jara ,nezastřihujeme však,nýbrž vyštipujeme mladé přírůstky ,tak abychom nepoškodili mladé jehlice.U borovic jen na jaře zakracujeme 2/3 nových přírůstku (svíček),v době ,kdy se začínají vyvíjet jehlice.U listnatých bonsají ,zastřihujeme přerostlé výhony, celou vegetaci ( v době růstu ).

 

Zimování : Nejlépe je na zimu bonsaje vytáhnou z misek a zakopat do volné půdy.Pokud tuto možnost ,například při pěstování na balkóně ,nemáme , dáme bonsaj do nádoby ,či krabice a misku zasypeme izolačním materiálem – piliny,mech…neopadavé bonsaje zaléváme i přes zimu.

 

Venkovní bonsaje nikdy nedáváme ,ani na kratší dobu, do bytu.Pokud necháváme bonsaje i v zimě v bonsaj miskách,měli bychom mít jistotu,že jsou tyto bonsajové misky mrazuvzdorné,aby nám nepraskly.V zimních měsících je ideální ,hlavně u neopadavých rostlin,aby na ně nesvítilo slunce.