V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

KAMÉLIE (Camelia japonica) a ČAJOVNÍK (Camelia sinensis )

O kameliích se říká,že jsou náročné na pěstování ,pokud je však nepěstujeme v bytě kde je 20 °C,  tak je jejich pěstování celkem snadné.

Vyžaduji kyselou půdu ,podobně jako azalky a nemaji rády vysychání substrátu .Hnojíme během vegetace běžnými hnojivy na pokojové rostliny.Na zimu je podmínkou studená světlá místnost s teplotou do 15°C, raději ještě méně. Mivám ve skleniku teplotu v zimě ,kdy kamélie kvetou i kolem 0°C a kamelijím to nevadí. Vím o kaméliji pěstované řadu let v nevytapěném skleníku ,tato rostlina však nekvete.

Čím mají kamélie více tepla ,tím potřebují více světla ,opad květu a pupenu je většinou způsoben nerovnováhou světla a tepla při teplotách nad 15°C pak pupeny u kamélií většinou opadávají .Rostliny kvetou podle odrůd od 11. do 4 měs. ,pokud jsou však jěště v dubnu pupeny a jsou již teploty kolem 20°C  většinou již všechny květy kamelií nedokvetou.Kamélií je spousta odrůd, barev a typů květů.Květy bývají prázdné i plnokvěté,barvy bílé,růžové, červené i různé kombinace těchto barev.

Rostliny rostou velmi pomalu ,20 let stará kamélie nemívá více jak 1m. Od jara do podzimu je dobré je letnit na zahradě v polostínu stromu.Příbuzný kamélie je i čajovník (Camelia sinensis),který vyžaduje stejné podmínky jako kamélie,má však menší květy bílé barvy ,které kvetou tak jako kamélie v zimních měsících.