V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Kávovník

Kávovník je stále zelená polotropická rostlina původem z horských lesů Etiopie. Nyní je rozšířen ve všech oblastech tropů.

 

Kávovník je jednou z nejvhodnějších rostlin pro bytové pěstování. Nevadí mu suchý vzduch, není příliš náročný na světlo, brzy a bohatě plodí. Kávovník pěstujeme v lehké, výživné a hlavně kyselé půdě ( nesnáší vápno ). Rostlinu každoročně přesazujeme.

 

Během vegetace 1x za 14 dnů přihnojujeme nejlépe tekutými hnojivy. Výborným hnojivem je ředěný kravěnec, který ředíme před zálivkou v poměru 1 : 10, slepičí nebo holubí trus je pro obsah vápníku nevhodný.

 

Rostlinu často zaléváme, ale nepřeléváme. Jeho velká listová plocha odpaří hodně vody. Nedostatečná zálivka spolu se špatnou výživou, pokud jej nehnojíme a pravidelně nepřesazujeme se projeví žloutnutím a opadem listů.

 

Rostlinu pěstujeme celoročně v bytě. Venku na slunci se lehce spálí a je dost citlivá na chlad, nejnižší teplota pro pěstování je 10°C. Nesnáší přímé slunce na plantáží se pěstuje v porostu vyšších stromů. V bytovém prostředí je to výhoda, že nemusí být těsně u okna a spokojí se s východním, nebo západním oknem. U jižního okna jej v létě dáme za záclonu nebo dále od okna.

 

Množí se semeny, která musí být čerstvá, jinak špatně klíčí. Semena vyklíčí asi za 3 – 4 týdny. Rostlina začíná plodit ve stáří 3 – 4 let a je vysoká 120 cm. Květy se objevují časně na jaře, jsou jasně bílé vonné a samosprašné. Někdy kvete i vícekrát během roku.

 

Plod je bobule velikosti 10 x 5 mm se dvěma plochými semeny. Oplodí je ve zralosti jasně červené barvy, existují také rostliny se žlutým oplodím. Plody zrají 9 -–14 měsíců po odkvětu, na rostlině můžeme mít květy i plody současně.

 

Pokud je kávovník moc veliký můžeme jej klidně odříznout na polovinu výšky i méně. Tento zásah do života rostliny děláme raději v době vegetace, v jarních a letních měsících. Můžeme také zaštipovat dlouhé větve, aby se zahustila koruna. Pokud si vypěstujeme plody, můžeme si semena po očištění a usušení upražit. Pražíme na pánvi asi 20 minut. Pánev musí být rozpálená, praží se za stálého míchání. Ze škůdců se vyskytují vyjímečně jen vlnatí červci.Kávovník obsahuje v listech spoustu kofeinu a je tudíž pro většinu škůdců jedovatý.