V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Psidium

Rod Psidium z čeledi myrtovitých (myrtaceae ). Pochází z jižní Ameriky. Jsou to většinou keře nebo i nižší stromy, z nichž se řada druhů pěstuje pro plody, ale hodně se sbírají i plody planých druhů, které nejsou tak lahodné chuti jako šlechtěné a jsou většinou i menší.

Při množení rostlin semeny tyto vyjmeme z dužniny plodu , necháme krátce vykvasit, propereme přes síto pod tekoucí vodou a zbavíme zbytků dužniny. Vyséváme do substrátu vylehčeného pískem nebo agroperlitem. Klíčí při teplotě 20-30°C. Dáváme pozor , abychom rostliny nepřelévali.

 

U nás se nejvíce pěstují pouze dva druhy, se kterými se seznámíme blíže.Psidium Cattleianum – tento stále zelený keř s tuhými lesklými sytě zelenými listy vejčitého tvaru pochází z Brazílie.

 

Psidium vyžaduje lehkou, výživnou, mírně kyselou půdu. Během vegetace od února až do září přihnojujeme běžnými tekutými hnojivy ve 14-tidenních intervalech. Psidium nemá přílišné nároky na světlo, což je velká výhoda při pěstování v bytě. Pokud jej pěstujeme od jara do podzimu na zahradě, může snášet pokles teploty až k 0°C a nedáváme jej na celodenní sluneční úpal.

 

Rostliny množené ze semen plodí většinou již třetím rokem. Rostlina kvete v jarních měsících a vonné bílé květy jsou samosprašné. Plody , které jsou velikosti 2-3 cm a červené nebo žluté barvy, mají sladkokyselou chuť a krásnou vůní podobnou jahodám . Psidium je někdy proto nazýváno „jahodovým stromem“. Je to velmi nenáročná rostlina na pěstování v bytě, kde při dobré péči každoročně plodí. Můžeme jej tvarovat řezem, který dobře snáší.

 

Psidium Guajava – pochází z Kolumbie . Je to keř nebo strom se světle zelenými, podlouhlými, vejčitými listy se zřetelným žilkováním. Tento druh má plody hruškovitého tvaru o délce až 10cm. Barva plodu může být od žluté až po červenou. Dužnina je měkká, sladkokyselé chuti. Guajava začíná plodit ve stáří asi 5 let a dosahuje většího vzrůstu než Psidium Cattleianum. Je i o něco náročnější na minimální teplotu, která by neměla klesnout pod +10°C. Ostatní podmínky jsou stejné jako u předešlého druhu. Tyto nenáročné rostliny nejsou u nás ještě tolik rozšířeny jako např. ananasovníky , banánovníky, kávovníky apod., což je velká škoda.