V expozici nově uvidíte i  pravou  čelist  Mosasaura velkou 120 cm !

Z důvodu podzimních prázdnin, bude ve středu 30.10.2024 OTEVŘENO  10:00 – 12:00, 12:30  – 17:00 hod.

Vavřín

Laurus nobilis patří do čeledi vavřínovitých (Lauraceae).

Vavřín je původem z Asie. Pěstuje se v subtropech celého světa.Často se ním setkáme v Itálii, Chorvatsku, Řecku…Je často využíván na živé ploty a zastříhává se také do různých pyramidálních, kulovitých a jiných tvarů.Takže není využíván jen jako známé koření do omáček, polévek a pod.Pro využití v kuchyni se sklízí starší vyzrálé listy, které bychom neměli sušit na slunci.Takto si můžeme vypěstovat, vlastní, kvalitní, čerstvé koření známé pod názvem Bobkový list, s vysokým obsahem silic, bez jakýchkoliv chemických látek.

Kdysi se z této rostliny dělaly známe vavřínové věnce.

Vavřín je dvoudomý keř nebo strom, který ve volné půdě dorůstá až 7m.V přírodě, v subtropech, se můžeme často setkat s tím, že Vavřín, často podobně jako jiné rostliny, jako Granátovník, Fíkovník, zplaňuje.

Pěstovat Vavřín, není nic složitého.Vyžaduje dostatek světla, přiměřenou zálivku, během jarních a letních měsíců jej můžeme pěstovat i venku, kde snáší bez problému i teploty kolem 0°C.U starších rostlin i více. Při letnění, když si zvykne, snáší i plné slunce.V zimním období, vyžaduje rostlina nižší teploty, ideální je 5 – 15°C, né však více jak 18°C a dostatek světla.Rostliny Vavřínů, velice dobře snáší tvarování, které můžeme provádět během celého vegetačního období.Mladé rostliny Vavřínu, ze začátku rostou dost pomalu.

Pěstujeme v běžném zahradnickém substrátu. Vavřín hnojíme od března do října, univerzálním hnojivem.Dávkování vždy podle doporučení výrobce.Rostliny Vavřínů nejsou škůdci napadány z důvodů obsahu silic. Vyjímku tvoří jen červci a puklice.Na které můžeme použít účinný přípravek Puklistop.Pozor pak však na využívání listů v kuchyni, po jakémkoliv chemickém zásahu na rostlině.

Vavřín lze množit i řízkováním, vyzrálými řízky.Je však potřeba na takové to množení, mít množárnu se spodním ohřevem a automatickým mlžením, ale i tak je úspěšnost příliš malá, takže se v praxi tento způsob často nevyužívá.Ideální je množení semeny, nasbíranými např. s planě rostoucích rostlin, která dozrávají v říjnu.Semena kupovaná na různých e-shopech, bývají často stará a špatně klíčivá.