Mangovník
Z čeledi ledvinovníkovitých ( anacardiaceae). Pochází z indobarmské oblasti. Je to oblíbená ovocná dřevina, která dorůstá do výšky 30m. Mango se pěstuje v tropech celého světa. V Indii, která je jeho největším producentem, se mango pěstuje už 4000let, a ve světě se pěstuje celkem 1000 různých odrůd.
Ze zakoupeného plodu můžeme použít semeno k pěstování. Je třeba si však koupit plod, který je hodně velký a co nejvíce vyzrálý, aby semeno bylo schopno klíčit. Semeno vyjmeme z vláknité, dřevnaté skořápky. Semeno je dobré opláchnout slabě růžovým roztokem hypermanganu nebo ošetřit nějakým fungicidem proti napadání houbovými chorobami. Sázíme do substrátu ,vylehčeného pískem nebo argoperlitem, a vkládáme je na stojato do hloubky asi 2/3 délky semene. Ideální teplota při klíčení je 25-30°C . Velice opatrně zaléváme, jinak nám semeno uhnije.
Mangovník pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Od konce února do konce září hnojíme běžnými tekutými hnojivy, a to ve 14-tidenních intervalech. Mangovník je náročný na dostatek světla, takže ideální stanoviště je na jižním okně. Minimální teplota, kterou rostlina snáší, je 18°C. Pokud jej chceme letnit, musíme mít k dispozici fóliovník nebo skleník.
Mangovník kvete v jarních měsících a květy rostou v latách na koncích větví. Jedna lata obsahuje až 6000 drobných žlutých květů. Při kvetení nastává problém, pokud nám rostlina vykvete v době, kdy ještě nemůže být opylována hmyzem. Musíme ji v takovém případě opylovat sami. Mangovník má však velký propad květů. Na plantážích má jeden vzrostlý strom v době kvetení až 18 miliónů květů, ze kterých se vyvine jen asi 900 plodů. Musíme proto opylovat co největší množství květů, aby senám vytvořil aspoň jeden plod. Rostliny vypěstované ze semen plodí asi v 8 letech. Pokud semenáče naroubujeme, začínají plodit o polovinu dříve.
Po konzumaci plodů se nedoporučuje pít mléko nebo alkohol. Mango může v jejich kombinaci způsobit žaludeční potíže.