Viděli jste někde mluvícího papouška a zaujal Vás natolik , že si jej chcete také pořídit?Co k tomu potřebujete? V prvé řadě bychom si měli uvědomit , že takovýto ochočený pták , který je chován samostatně , je na člověku dost závislý , podobně jako pes.Není to tedy vhodné zvíře pro toho , kdo odchází z domu brzy ráno a vrací se pozdě večer.Je třeba se mu denně věnovat a také ho pouštět z klece aby se proletěl.Také je třeba počítat s tím , že nám tak jako každé zvíře trochu zdevastuje byt a budete muset častěji uklízet.
První problém je kde papouška seženeme a jaký druh si vybrat.Pokud chcete aby se papoušek naučil mluvit , musíte si koupit ručně dokrmeného ptáka , nejlépe od soukromého chovatele.Ptáci s odchytu bývají sice levnější , ale málokdy se je podaří ochočit a naučit mluvit.
Jak však takového ptáka poznat?Je to celkem jednoduché!Ručně dokrmený pták nemá přirozený strach z člověka a klidně sedí třeba na ruce.Pokud se tak nechová , nekupujte ho.Když jsem z chovem papoušků začínal,oběvil jsem inzerát na Amazoňana žlutohlavého , bylo tam uvedeno , že ptáci jsou ručně dokrmení a začínají mluvit.Sedl jsem proto do auta a jel 150 km pro papouška. U chovatele byli ptáci ve velké voliéře a moc krotce nevypadali.Chovatel tvrdil , že jsou zrovna přemístěni.Moc se mi do toho nechtělo , ale zkusil jsem to.A výsledek byl takový , že Amazoňan zkrotl za půl roku tak , že se moc nebál , když se mu do klece dávalo krmení nebo voda a nějaké další ochočování nebo mluvení ptáka vůbec nepřicházelo do úvahy.
Je dobré si také všímat v jakých podmínkách chovatel ptáky chová , jestli nemají příliš jednostranné krmení , jestli je v klecích pořádek a podobně.V dnešní době je hodně chovatelů například Žaků , takže si jistě najdete někoho ve svém okolí.Hodně inzerátů bývá například v časopise Fauna.
Jaký druh si pořídit?To si musíte rozhodnout sami.Záleží také na tom kolik máte místa , času a taky peněz.Já chovám a choval jsem Žaka kongo a Žaka liberijského , Arau araraunu , Amazoňana žlutohlavého , Kakadua bílého a Loskutáky.Každý druh má svá pro i proti.
Ara – Nedoporučuji například do paneláku , někdy hodně křičí a jeho zobáku neodolá nic co je ze dřeva.Náš Ara se učí mluvit celkem rychle.Mluví čistě a ochotněji než Žakové.Žakové se však naučí mluvit více slov.
Kakadu : Je to papoušek , který má vynikající povahu , bývají velice přítulní a hraví.Chovám Kakadua bílého , který na sebe nechá sahat i od cizích lidí.Moc toho však nemluví.Je to u Kakaduů celkem běžná věc.Kakadu , který dobře a hodně mluví , je spíš vyjímka.Pokud však chcete perfektně krotkého ptáka nic lepšího neseženete.Má však i své stinné stránky.Dokáže také pěkně křičet , né sice tak jako Ara , ale stojí to taky zato.
Amazoňan : Amazoňanů je hodně druhů , na ochočení a mluvení je ideální Amazoňan modročelý , který jako jeden z mála nespadá pod ochranu Cites , nebo Amazoňa žlutohlavý.Povahově bych Amazoňany srovnal s papouškem Žako.Co se však týká schopnosti napodobovat slova a různé zvuky tak Žakové bývají v tomto ohledu mnohem nadanější.
Žako ( Papoušek šedý ) : Chovají se 2 druhy Papouška šedého – Žako liberijský a Žako kongo.Liší se tak že Žako kongo je větší a má část ocasu červený což Žako liberijský nemá.Je to nejnadanější s papoušků co se týká napodobování různých slov a zvuků.Bohužel nejsou to někdy povahově ideální ptáci.Stává se,že Žako si v rodině někoho oblíbí a jiného ne.Pokud k tomu dojde , tak s tím většinou nic nenaděláme a je třeba se s tím smířit.Máme Žaky , jeden uznává dceru a mě né a u druhého je to přesně naopak.
Eklektus různobarvý .Samice je modro-červené barvy,samec je světle zelený.Jedná se povahově o velice klidného papouška.Nejsou však u nás tolik chovaní ,jako třeba Žakové.
Chovám také Loskutáky.Nadaný Loskuták jako jediný předčí papouška Žako.Loskutáci totiž dovedou napodobit přesně intonaci hlasu , takže napodobí třeba celou rodinu tak , že to vůbec nepoznáte.Tito vynikající imitátoři patří bohužel mezi plodožravé ptáky , kteří mají velice řídký trus a velice rychle tráví , takže u Loskutáka je třeba častěji uklízet.Sehnat Loskutáka je trošku větši problém než sehnat většího papouška.
Pokud na takové velké papoušky nemáte dostatek trpělivosti ,dostatek místa,nebo financí,pořiďte si raději obyčejnou Andulku.Nadaná Andulka se naučí spoustu slov , ale je třeba tak jako u velkých papoušků , si pořídit ručně dokrmeného ptáka.
S Andulkou ze zverimexu,i když koupíme mladého ptáka , bývají výsledky dost nejisté.Mluvit se naučí i třeba Korela , Rosela , Alexandr a podobně , ale nebývá to většinou moc slov.Andulky mají pro toto mnohem větší předpoklady.Mluvit se naučí i třeba Krkavec.Jedná se však o chráněný druh , na které je třeba si vyřídit na CHKO – vyjímku za zákona.Mluvit se naučí i například Kavka nebo špaček , který je vzdálený příbuzný Loskutáka,avšak žádný s ptáku z naší přírody se nesmí chovat bez příslušného povolení , jinak se vystavujete vysoké pokutě.
Většina velkých papoušků spadá pod ochrnu Cites.Při koupi papouška obdržíte od chovatele registrační list a musíte papouška na odboru životního prostředí , Krajského úřadu , přihlásit.Popřípadě hlásit změny v chovu – prodej , úhyn a podobně.Toto se provádí zdarma.Při koupi papouška si jej důkladně prohlédneme.Neměl by být netečný s načepýřeným peřím , neměl by mít průjem apod.Dejte si také pozor jestli mu nechybí někde drápek nebo jestli nemá někde vyškubané peří.
Papouška je nejlíp přepravovat v malé transportce , nikdy né v klasické kleci , aby se nezranil.Doma již musíme mít nachystanou klec s krmením , dát do ní papouška a nechat jej první den v klidu , aby se rozkoukal a seznámil z okolím.Také prvních asi 7 dnů jej necháváme pokud možno v klidu.Pozor,ať jej něčím nevylekáte.Velcí papoušci jsou inteligentní a pamatují si některé věci velice dlouho.Pozor na děti , psy a podobně.V prvních několika dnech se může u papouška objevit průjem .Je to většinou vlivem stresu z nového prostředí.Klec na papouška velikosti Žaka,by měla mít minimálně 60 x 40 x 40 cm- délka x výška x šířka .Pokud budeme každý den papouška pouštět se proletět po bytě.Na Kakadua nebo Aru je třeba mít klec přiměřeně větší.
Já používám na chov Žaka nebo Kakadua klec 100 x 60 x 100 cm – d x v x š . Klece , které se prodávají v obchodech,bývají většinou malé.Lepší je udělat si klec sám.Nevhodné jsou kulaté klece a klece , které mají mříže svisle , po kterých se papouškovi špatně šplhá.Klec vybavíme bidly o takovém průměru , aby je papoušek zcela neobejmul.Pokud máme příliš tenká bidla,ptáci trpí na nohy.Naprosto nevhodná jsou bidla , která jsou součástí klece z obchodu a která mají stejný průměr po celé délce,nebo jsou dokonce z plastu.Klec bychom měli umístit tam,kde bude mít papoušek klid , aby ho nerušila například televize , aby neměl průvan nebo nebyl v tmavém koutě.Při pouštění je třeba papouška neustále hlídat.
Většina velkých papoušků se dožívá vysokého věku 40 – 70 let , někdy i více.Většina chovaných ptáku , uhyne ne stářím,ale spíš nějakým úrazem.Můžeme jej přivřít mezi dveře , může sednout na sporák , lehce prokousne elektrický kabel , lehce zapadne do hluboké vázy nebo za skříň.Pozor také na okna bez záclon.Papoušek nevidí sklo a zláme si vaz.Pozor také na psy a kočky,někdy se podaří je skamarádit,ale je třeba je hlídat.Dejte si pozor také na jedovaté rostliny v bytě ,například – Diffenbachia , Břečťan , Voskovka , Ardisia a podobně.Papoušci také ničí zařízení bytu , čím větší papoušek,tím je to znatelnější.Kakadů nám například zůžil garnýž za půl roku o 3 cm.Žako zase dělá díry do záclony a do minuty rozebere jakoukoliv průpisku.
Na klecích máme všude zámky.Všechno ostatní papoušci otevřou , je to jen otázka času.Klec nedělejte nikdy ze dřeva a na velké papoušky používejte přiměřeně silné pletivo.
Předchozími řádky sem některé z Vás od chovu papoušků odradil , ale člověk by měl vždy vědět do čeho jde a co ho čeká.V praxi to chodí většinou tak , že si lidé pořídí papouška , který se jim líbí a pak teprve uvažují co potřebuje.Pak třeba zjistí , že na něj nemají čas , vadí jim , že křičí , nebo zjistí , že jsou alergičtí na peří a podobně.
Pokud koupím nového ptáka, dávám vždy co nejdříve trus na vyšetření , kvůli parazitům.Udělá vám to každý veterinář a je dobré mít vzorky za 3 dny , někteří paraziti se totiž vylučují nepravidelně , toto je dobré jednou ročně opakovat.Naučit papoušky mluvit není nic složitého a časově náročného.Pokud je pták nadaný , stačí když něco slyší 1x nebo 2x a za dva , tři dny to opakuje.
Máme Žaka , který nejenom mluví , ale umí napodobit kočku , psa , slepici , kašlání , smrkání , telefon ,ale i například sirénu od alarmu , kterou slyšel jen jednou.Musí to však papouška něčím zaujmout , takže někdy i nadaný pták se určitou věc nenaučí.Pokud však máme málo nadaného papouška , můžeme do něj mluvit hodiny a naučí se jen něco málo,nebo také vůbec nic.
Krmení pro velké papoušky se prodává již jako hotové směsi.Je třeba krmit také ovocem a zeleninou – jablka , hrušky , banány , hroznové víno , vynikající krmení je kukuřice v mléčné zralosti , mrkev , paprika.Papouškům nedáváme salát a zelí.Né každý pták však vezme všechno.Hodně vybíraví bývají Kakaduové.Je třeba mít trpělivost a někdy papoušek třeba po měsíci začne něco brát co předtím odmítal.Nechávat papouška jíst ,například naše jídla,je nebezpečné.